استدلالهای تخیلی در یک رمان انگلیسی درباره کرونا

204
iran-media
iran-media 0 دنبال‌ کننده
یک کلیپ حدوداً 6 دقیقه ای در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. در این کلیپ ابتدا به رمان انگلیسی چشمان تاریکی (The Eyes of Darkness) اشاره می کند و مدعی می شود که در آن پیشبینی شده در سال 2020 نوعی ویروس در آزمایشگاهی در شهر وو هان چین تولید و شایع می شود که دقیقا معادل اتفاقاتیست که امروز در جریان است. خوب، بهتر است ابتدا به خود کتاب نگاهی بیاندازیم.

من از روی کنجکاوی به دنبال اطلاعاتی درباره این کتاب گشتم و از بین چندین صفحه مطلب درباره آن پی بردم که این کتاب تنها یک نسخه ندارد و در نسخه اول که در سال 1981 چاپ شده، نام شهر «وو هان» نیست، بلکه «گورکی»، نام شهری در شوروی سابق بوده و نام ویروس هم «وو هان -400 نبوده، بلکه گورکی -400 بوده.

اگر در موتور جستجو کلیدواژه های The Eyes of Darkness و 1981 را وارد کنید، صفحاتی هم پیدا می کنید که همین موضوع را که اشاره کردم، بیان می کند. مثلا شبکهwww.snopes.com که معروف به تلاش برای حقیقت یابی است، این حقیقت را افشا کرد که در کتاب نسخه سال 1981، به جای شهر وو هان و ویروس وو هان-400، از نامهای شهر گورکی و ویروس گورکی -400 استفاده شده است.

در رمان نرخ مرگ و میر آن بیماری 100 درصد و مدت نهفتگی آن 4 ساعت نوشته شده است در حالیکه نرخ مرگ و میر کروناویروس 2 درصد و مدت نهفتگیش 14 روز است.

در این کلیپ می گوید در کتاب پبیشبینی شده است شیوع ویروس در سال 2020 بروز می کند اما در این کتاب اصلا به چنین زمانی اشاره نشده و عکس مربوط به تاریخ شیوع ویروس که در شبکه های اجتماعی رد و بدل می شود، از کتاب دیگری به نام End of Days به قلم سیلویا براون Sylvia Browne برداشت شده است.

این خیلی خنده دار است که در این کلیپ حدود 6 دقیقه ای، بر اساس آنها نتیجه گیری شده است. از پنجاه و هشتمین ثانیه، کلیپ وارد قسمت دوم می شود و سازنده آن شروع به روایت قصه خودش می کند و کاری با کتاب چشمان تاریکی ندارد.
11 ماه پیش
# چین
iran-media
iran-media 0 دنبال کننده