دیزل ژنراتور

161
دیزل ژنراتور دستگاهی است برای تولیدبرق که از یک موتور دیزل (Diesel Engine) و یک ژنراتور (Electric Generator) به عنوان اجزای اصلی تشکیل شده و اجزای جانبی دیگری مانند تابلو فرمان دستی و یا اتوماتیک (ATS)، دینام، استارت، هیتر آب و هوا، باتری، اگزوز، تانک سوخت (باک)، کوپلینگ، شاسی فولادی، اتاقک صداگیر (کانوپی)، توربو شارژر و غیره که بسته به نیاز در آن استفاده می شوند.
دیزل ژنراتور های استاندارد متشکل از موتور دیزل، ژنراتور و تابلو فرمان و اندازه گیری می باشند که برای انجام فعالیت باید با هم کوپل شده و روی شاسی قرار گیرند.هدف نهایی از این ترکیب تولید برق از سوخت دیزل (گازوئیل) است. در واقع این دستگاه نیروی مکانیکی دورانی تولیدی توسط موتور دیزل که حاصل از احتراق سوخت دیزل درون موتور است را از طریق کوپلینگ به ژنراتور انتقال داده و در نهایت این انرژی دورانی به انرژی الکتریکی (جریان برق متناوب) تبدیل می شود.
در ابتدا هوا به داخل ژنراتور دمیده می شود به طوری که هوا به صورت فشرده درآید، سپس سوخت دیزل به داخل تزریق می شود.احتراق ناشی از این عملیات، هوای فشرده و سوخت تزریق شده، باعث ایجاد (شدت) گرما می شود که سبب شعله ور شدن سوخت می شود. به این ترتیب، احتراق شروع می شود و ژنراتور شروع به کار می کند.
بدین ترتیب، ژنراتور شروع به تولید انرژی الکتریکی لازم برای توزیع با توجه به نیازهای تجهیزات متصل به آن یا مکان و فضایی که انرژی به آنجا ارسال می شود، می‌کند.
لازم به ذکر است که ژنراتورهای دیزلی می توانند به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرند، می توانند برای ساعت ها، هفته ها یا به بیانی تا زمانی که سوخت به آنها میرسد، کارکنند. به همین منظور، باید از صحت ذخیره سوخت اطمینان حاصل کرد تا
بتوان به عملکرد موتور مطمئن بود از آنجا که این نوع ژنراتور برای دوره های طولانی کار می کنند، لزوما شامل تعمیر و نگهداری منظم می شوند تا تمام اجزای آن بتوانند در عمل به درستی وظیفه خود را انجام دهند.
ژنراتورهای دیزلی تجهیزاتی هستند که برای استفاده در کاربردهای خاص که نیاز به توان بیشتر و یا نیاز به عملیات ممتد باشد استفاده می شوند. آنها انرژی حاصل از سوخت را در داخل یک موتور دیزل احتراقی، به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. این نوع از سوخت در مقایسه با دیگر انواع سوختهای بنزینی در دمای بالاتری می سوزند بنابراین دارای بازدهی بیشتر و توان بالاتری نسبت به دیگر انواع ژنراتورها می باشند. ژنراتورهای دیزلی نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند تا به درستی کار کنند.